Simona Bucura-Oprescu, lidera Organizației de Femei a PSD
Simona Bucura-Oprescu, deputat și fost ministru al Muncii, a fost aleasă, sâmbătă, în funcția de conducere a Organizației de Femei a Partidului Social Democrat. Aceasta a obținut 443 de voturi din cele 447 exprimate la conferința organizată la Palatul Parlamentului, unde a fost singura candidatură prezentată.
Moțiunea „România pe mâini bune”, susținută de Bucura-Oprescu, a fost declarată câștigătoare cu 443 de voturi, în timp ce patru delegate s-au abținut, fără a fi înregistrat vreun vot împotrivă. La finalul conferinței, Bucura-Oprescu a subliniat importanța contribuției fiecărei membre a organizației în consolidarea încrederii în PSD.
În discursul său, Bucura-Oprescu a criticat deciziile guvernului din care PSD a făcut parte, menționând că doar 16% dintre absolvenții de studii superioare din România provin din mediul rural. Aceasta a evidențiat dificultățile cu care se confruntă elevii din mediul rural, care au șanse tot mai mici să ajungă la facultate din cauza lipsei de resurse financiare, și a condamnat măsurile de austeritate care afectează bursele și transportul pentru studenți. Bucura-Oprescu a anunțat că va susține politici publice menite să reducă aceste discrepanțe.