PSD exclude colaborarea cu „puciștii” din PNL
Primarul Craiovei, Lia Olguța Vasilescu, a declarat sâmbătă că, în cadrul Partidului Social Democrat, nu s-a discutat despre o posibilă atragere a „puciștilor” din PNL, care au susținut și votat Guvernul Veștea. Vasilescu a exprimat convingerea că liberalii își vor câștiga în instanță calitatea de membru de partid, în urma deciziei conducerii PNL de a nu prelungi mandatele de conducere pentru 12 filiale, printre care se numără Argeș, condusă de Alina Gorghiu, și Ilfov, condusă de Hubert Thuma.
În cadrul unei conferințe de presă, Lia Olguța Vasilescu a fost întrebată dacă există loc în PSD pentru liberalii care contestă conducerea lui Ilie Bolojan. Ea a subliniat că subiectul nu a fost discutat în partid și a criticat ideea excluderii unor membri pentru exprimarea unor opinii diferite. Ca exemplu, a menționat primarul municipiului Buzău, Constantin Toma, despre care a afirmat că este „mai bolojenist decât toți bolojeniștii din PNL”, dar că nu s-a pus problema excluderii sale din PSD.
„Nu s-a discutat așa ceva. Din câte știu eu, ei vor să-și apere în instanță calitatea de membru de partid și e normal să se întâmple acest lucru. Uitați-vă și la noi în partid, avem voci critice! E domnul primar Toma de la Buzău, care e mai bolojenist decât cred că toți bolojeniștii din PNL și, cu toate acestea, nu s-a pus problema să-l dăm afară pentru că are o altă opinie. Adică să ajungem, totuși, în 2026 și să se dea oameni afară din partidele politice pentru că au o altă opinie decât cea a președintelui, mi se pare că nu este în regulă”, a afirmat aceasta.
Vasilescu și-a exprimat convingerea că „puciștii” din PNL vor obține câștig de cauză în instanță în disputa cu conducerea partidului. „Eu chiar cred că vor câștiga în instanță, pentru că, până la urmă, nu știu ce li se reproșează acestor oameni ca să își piardă calitatea de membru de partid”, a adăugat Olguța Vasilescu.