A contribuit Nicușor Dan la strategia de demontare a Guvernului Bolojan? Ce dezvăluie Eugen Tomac
Eugen Tomac a respins informațiile conform cărora președintele Nicușor Dan ar fi avut un rol în planul de dărâmare a Guvernului condus de Ilie Bolojan. În cadrul emisiunii „În fața ta” de la Digi24, Tomac a afirmat că șeful statului a avut, dimpotrivă, un rol de echilibru în momentele de tensiune din coaliție.
Întrebat dacă Nicușor Dan a fost implicat într-un plan politic care a dus la căderea Guvernului Bolojan, Tomac a negat categoric, invocând tensiunile din interiorul coaliției încă din toamna anului precedent. „Nu. Și o să vă explic de ce. Au existat foarte multe momente de tensiune în sânul coaliției, începând din luna octombrie a anului trecut, după alegerile din Capitală. Relația dintre PSD și premierul Bolojan nu a fost una foarte caldă în interiorul coaliției”, a declarat Tomac.
Tomac a subliniat că Executivul a reușit să funcționeze până la adoptarea bugetului datorită intervențiilor repetate ale președintelui, care a încercat să mențină stabilitatea politică. „Iar dacă Guvernul a funcționat până la adoptarea bugetului, cu, repet, o atmosferă extrem de încărcată în interior, este tocmai pentru că președintele, de fiecare dată, a intervenit și a cerut ca lucrurile să se calmeze, să revină la normalitate și, evident, să devină funcționale”, a afirmat acesta.
Tomac a legat intervențiile președintelui de responsabilitățile instituționale și de angajamentele externe asumate de România, menționând PNRR și calendarul pentru OCDE. „Românii au făcut o serie de eforturi pentru a îndeplini angajamentele pe care ni le-am asumat ca țară, iar președintele are această responsabilitate”, a spus el.
Referitor la presupusa aversiune a lui Nicușor Dan față de Ilie Bolojan, Tomac a respins și această ipoteză, subliniind că relația instituțională dintre Palatul Cotroceni și Guvern a funcționat în parametri normali. „Președintele este un om politic extrem de corect în ceea ce privește loialitatea între instituții. Relația dintre Guvern și Administrația Prezidențială a funcționat foarte bine în toată această perioadă”, a declarat Eugen Tomac.
„Poate că lucrurile ar fi funcționat mult mai bine dacă, evident, comunicarea ar fi fost mult mai strânsă, dar nu am toate aceste elemente pentru a dezvolta”, a conchis Tomac.