40 de eroi români s-au îndreptat spre Franța pentru a lupta împotriva flăcărilor devastatoare
40 de pompieri români au plecat duminică spre Franța cu echipamente de stingere a incendiilor de vegetație și pădure, pentru a interveni în zonele afectate sau cu risc ridicat. Aceștia vor fi înlocuiți la jumătatea lunii iulie de un al doilea contingent. Misiunea se desfășoară în cadrul programului pilot de prepoziționare al Direcției Generale Protecție Civilă Europeană și Operațiuni de Ajutor Umanitar (DG ECHO), conform Departamentului pentru Situații de Urgență (DSU).
Inițiativa are ca obiectiv consolidarea capacității de răspuns a autorităților franceze în gestionarea incendiilor de vegetație și pădure. Programul urmărește reducerea timpului de reacție în cazul producerii unor astfel de evenimente, creșterea nivelului de pregătire a modulelor de intervenție din statele membre participante și îmbunătățirea interoperabilității dintre acestea.
Modulul românesc va desfășura misiuni de monitorizare și stingere a incendiilor de pădure pe teritoriul Franței, în zonele stabilite de autoritățile partenere, în funcție de evoluția situației operative. Primul contingent, format din 40 de pompieri, a început deja deplasarea, iar tehnica de intervenție include trei autospeciale pentru stingerea incendiilor de pădure (3.000 l), o cisternă de 30.000 l, o autospecială de mare capacitate (10.000 l), o autospecială de primă intervenție și comandă, o aeronavă fără pilot (dronă), o autospecială radio pe unde scurte, un microbuz și un container de suport logistic pentru intervențiile la incendiile de pădure.
În funcție de evoluția situațiilor operative din teren și la solicitarea autorităților franceze, prin intermediul Mecanismului European de Protecție Civilă, contingentul poate fi suplimentat cu personal și tehnică de intervenție. Contingentul plecat duminică spre Franța va fi înlocuit pe 16 iulie cu alți 40 de pompieri. Programul de asistență este finanțat de Uniunea Europeană și a fost prevăzut ca măsură de sprijin pentru comunitățile franceze, după incendiile înregistrate în cursul anilor anteriori.