Reînhumarea victimelor Pogromului de la Iași
Rămășițele a 22 dintre victimele Pogromului de la Iași au fost reînhumate sâmbătă la Cimitirul Evreiesc din Iași, în prezența președintelui statului Israel, Isaac Herzog. Aceste rămășițe ale evreilor uciși în timpul pogromului din 1941 au fost descoperite în urmă cu câțiva ani în gropi comune din pădurea din comuna ieșeană Popricani.
La ceremonia de reînhumare au asistat președintele Senatului, Mircea Abrudean, reprezentanți ai Administrației Prezidențiale și ai Guvernului, autorități locale și județene, dar și membri ai comunității evreiești. Cu această ocazie, la Cimitirul Evreiesc s-a desfășurat o nouă ediție a Marșului Vieții, manifestare tradițională de comemorare a victimelor Pogromului din iunie 1941, care marchează 85 de ani de la eveniment și a ajuns la a XII-a ediție.
Mesajul președintelui Isaac Herzog
Președintele Isaac Herzog a declarat că a venit la Iași cu „smerenie și profundă emoție”, subliniind că „acest act de comemorare a miilor de femei, bărbați, copii și vârstnici evrei uciși pe acest pământ, la Iași și în împrejurimi, între 28 iunie și 6 iulie 1941, nu poate șterge suferința victimelor”. El a adăugat că „nu diminuează vina morală a făptașilor” și că aceste acțiuni nu pot anula crimele, umilințele și bătăile orchestrate în acele zile cumplite.
Herzog a ridicat întrebări despre cruzimea din acea perioadă, întrebând cum a fost posibil ca, într-un mare oraș european, să fie șters chipul lui Dumnezeu din om. „Singurul răspuns la această întrebare tulburătoare este o tăcere asurzitoare”, a afirmat el.
Președintele Israelului a subliniat importanța ca fiecare generație să cunoască această istorie și să viziteze cimitirul de la Iași. De asemenea, a menționat că, în fața recrudescenței antisemitismului, există o responsabilitate comună de a apăra adevărul, memoria și demnitatea umană.
Mesajul președintelui României
Într-un mesaj transmis de președintele României, Nicușor Dan, se arată că pogromul de la Iași nu a reprezentat „doar tragedia unei comunități, ci și o traumă profundă pentru întreaga societate românească”.
Președintele Israelului, Isaac Herzog, urmează să fie primit luni de către președintele Nicușor Dan și să adreseze un mesaj Parlamentului.