„Adaptarea la noua realitate: Avertismentul Organizației Meteorologice Mondiale privind efectele valului de căldură”
Organizația Meteorologică Mondială (WMO) avertizează că valul de căldură va avea un impact major asupra sănătății, forței de muncă, agriculturii și naturii. Experții subliniază că astfel de episoade vor deveni din ce în ce mai frecvente, iar populația trebuie să se obișnuiască cu aceste condiții extreme.
Valul de caniculă din vestul Europei avansează spre est, iar Germania a înregistrat o temperatură record de 41,3°C într-un oraș din sud-vest, la granița cu Franța. În nordul țării, aproape de Olanda, s-au atins 40°C. Clare Nullis, purtătoarea de cuvânt a WMO, a declarat: „Până la sfârșitul lunii, se va deplasa din ce în ce mai mult spre Europa Centrală și zona Balcanilor. Se așteaptă temperaturi între trei și zece grade Celsius peste normalul acestei perioade. Și vreau să subliniez, suntem în iunie. Vedem niveluri de căldură tipice pentru sfârșitul lunii iulie, pentru august.”
John Kennedy, șeful departamentului de informații climatice din cadrul WMO, a avertizat că valurile de căldură extremă vor deveni mai frecvente, mai lungi și mai intense pe măsură ce încălzirea globală continuă. „Valurile de căldură extremă vor apărea mai frecvent, vor dura mai mult și vor avea o intensitate mai mare, pe măsură ce încălzirea globală continuă. Și temperaturile nocturne sunt excepțional de ridicate. Când temperaturile rămân peste 20 de grade Celsius noaptea, așa cum am văzut recent, locuințele nu pot elimina excesul de căldură, iar acest lucru expune oamenii la condiții periculoase în interior”, a afirmat acesta.
Specialistul a adăugat că, în astfel de condiții, „organismul nu se poate recupera după căldura zilei”. Aceste probleme pot fi agravate în zonele urbane, unde temperaturile, în special noaptea, sunt mai ridicate din cauza mediului construit.