Captură impresionantă de cocaină în Australia
Poliția australiană a confiscat 2,7 tone de cocaină, ascunse în buncăre subterane în vestul orașului Sydney, cea mai mare captură de acest gen realizată vreodată în Australia. Autoritățile au anunțat descoperirea drogurilor luni, după ce ofițerii au efectuat o percheziție vineri, la o proprietate din localitatea Londonderry, situată la circa 60 de kilometri nord-vest de centrul orașului Sydney.
Cocaina a fost găsită în recipiente de plastic îngropate în buncăre subterane, sub podele false în trei containere maritime. Valoarea estimată pe piața neagră a acestei cantități de droguri este de circa 816 milioane de dolari australieni (571 milioane de dolari americani).
Doi bărbați, în vârstă de 21 și 25 de ani, care ar fi încercat să fugă de polițiști, au fost arestați la fața locului. Aceștia sunt acuzați de deținerea unei cantități comerciale de droguri importate ilegal, infracțiune pedepsită cu închisoarea pe viață.
Poliția susține că drogurile confiscate la Londonderry au fost introduse în Australia prin localitatea Midge Point, în North Queensland, și transportate la Sydney la cererea unui grup de crimă organizată din acest oraș. Investigațiile privind grupul continuă.
Captura record are loc după publicarea unui raport în aprilie privind prezența drogurilor în apa reziduală, care indică faptul că consumul de cocaină în Australia a atins un nivel record estimat la 7,98 tone între august 2023 și august 2024, în creștere cu 17% față de anul precedent.