Captura spectaculoasă: o rețea de traficanți de droguri din comunitatea srilankeză destructurată
Nouă cetățeni srilankezi au fost arestați preventiv pentru 30 de zile, iar alți doi au fost plasați sub control judiciar, după ce DIICOT a destructurat o rețea care distribuia droguri la evenimente sau petreceri organizate în București de comunitatea din care fac parte. Unul dintre cei reținuți este acuzat de „trafic de droguri de mare risc care a avut ca urmare moartea victimei”, după ce un tânăr căruia i-ar fi vândut un cocktail de substanțe interzise a murit la o petrecere în urmă cu un an.
Cei 11 cetățeni srilankezi, conform DIICOT, sunt acuzați de constituirea unui grup infracțional organizat, trafic de droguri de risc și trafic de droguri de mare risc. Unul dintre ei este acuzat și de trafic de droguri de mare risc care a avut ca urmare moartea victimei.
În urma perchezițiilor realizate de procurori, au fost confiscate „diferite cantități de canabis și cocaină, cântare electronice, grindere, un aparat de vidat, sume de bani și alte mijloace de probă”. Activitatea grupării a fost documentată de procurori începând cu iunie 2023 și până în prezent.
Membrii grupului, 12 cetățeni din Sri Lanka, aveau permise de muncă pe teritoriul României din anul 2022. Aceștia acționau în București și județul Ilfov, iar drogurile ajungeau la alți cetățeni srilankezi care participau la evenimente organizate de comunitatea lor. DIICOT a precizat că rețeaua gestiona mai multe locuințe unde se vindeau droguri, coordona aprovizionarea și depozitarea substanțelor interzise, dar și distribuția acestora la petreceri sau evenimente.
În plus, procurorii au indicat că gruparea ar fi planificat transporturi internaționale de droguri. În noaptea de 29 spre 30 iunie 2023, la o petrecere la care au participat peste 200 de persoane, un tânăr a murit după ce a consumat un cocktail de substanțe, compus din cocaină, amfetamină, metamfetamină, un derivat de tip ecstasy și ketamină.