Chișinăul invită Tiraspolul la o întâlnire în format „1+1”
Autoritățile de la Chișinău au propus Tiraspolului organizarea unei reuniuni în formatul „1+1” la sfârșitul lunii iulie, pentru a discuta despre Fondul de convergență, a anunțat vicepremierul pentru reintegrare, Valeriu Chiveri, după o ședință a guvernului. Vicepremierul moldovean a subliniat că formatul de discuții „1+1” este singurul funcțional în condițiile actuale.
Negocierile cu privire la reglementarea transnistreană se desfășurau de obicei în formatul „5+2” (Republica Moldova, Transnistria, Ucraina, Rusia și OSCE, plus SUA și UE ca observatori), dar acest format nu a mai putut fi reactivat de la începutul invaziei Rusiei în Ucraina, având în vedere că doi dintre mediatori se află în război.
„Chișinăul a propus o nouă reuniune la sfârșitul lunii iulie. Așteptăm delegația Tiraspolului la Chișinău pentru a discuta despre Fondul de convergență și cum va funcționa acesta. Suntem în proces de elaborare a mecanismului”, a afirmat Chiveri, adăugând că „în scurt timp, vom prezenta un calendar al acțiunilor care vor reieși din acest mecanism”.
Vicepremierul a menționat că, în răspunsurile primite de la Tiraspol, s-a observat că propunerile de a discuta despre acest subiect nu au stârnit „prea mult entuziasm”. Totuși, a subliniat că este important că în raioanele de est se discută tot mai mult despre Fondul de convergență. „Indiferent de propagandă și falsuri, am reușit să răspundem așteptărilor cetățenilor din stânga Nistrului și vom face tot posibilul ca procesul de reintegrare și implementare a fondului să-și atingă obiectivul”, a declarat Valeriu Chiveri.
În ceea ce privește situația economică din regiune, Chiveri a subliniat că la Tiraspol persistă o constantă previzibilă: „orice s-ar întâmpla în regiune, responsabilitatea se pune pe seama Chișinăului”. El a adăugat că Chișinăul este considerat responsabil de situația economică, restanțele la pensii și salarii, precum și de dificultățile privind asigurarea regiunii cu gaze. „Trebuie să ai un talent deosebit pentru a beneficia de resurse energetice gratuite și să aduci economia regiunii într-o situație atât de precară”, a punctat Chiveri.
Ultima reuniune în formatul „1+1” a avut loc pe 16 aprilie. Acest format implică discuții directe între negociatorii-șefi ai Chișinăului și Tiraspolului cu privire la soluționarea problemelor curente, inclusiv aspecte sociale, economice și educaționale.