Csoma Botond analizează posibilitatea unui guvern minoritar prin rotație
Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a declarat că un guvern minoritar prin rotație „ar putea fi o variantă” în cadrul discuțiilor privind posibile formule de guvernare. El a subliniat că UDMR nu a luat încă o decizie, dar consideră că acest scenariu ar putea fi acceptat dacă este agreat de partide. „Oricum, trebuia să avem o rocadă în 2027”, a afirmat Botond.
Președintele PSD, Sorin Grindeanu, a menționat despre Luca Niculescu ca opțiune pentru o poziție de ministru într-un posibil guvern condus de el, subliniind că este un om care a făcut o treabă excelentă ca ambasador la Paris și este responsabil de închiderea dosarului aderării României la OCDE. Grindeanu a adăugat că Alexandru Nazare a fost un ministru bun al Finanțelor în acest an.
Referitor la aceste declarații, Botond a afirmat: „Nazare e un profesionist. L-am văzut și în Guvernul Veștea. Vine totuși de la Banca Națională. Eu cred că are expertiza necesară acum, când România se află într-o situație dificilă, atât din punct de vedere economic, cât și din punct de vedere bugetar.” El a continuat, spunând că Luca Niculescu, în calitate de diplomat, lucrează la procesul de aderare la OCDE și ar putea fi de acord cu aceste propuneri, dar consideră că este prematur să se discute despre persoane.
Botond a reiterat că varianta de rocadă cu guverne minoritare a fost discutată miercuri dimineață la guvern de Ilie Bolojan, Kelemen Hunor și Dominic Fritz. El a afirmat că „ar putea fi o variantă”, având în vedere că „oricum, trebuia să avem o rocadă în 2027, când venea Partidul Social Democrat la putere.” De asemenea, el a declarat că „Alexandru Nazare ar putea fi o soluție” pentru funcția de premier, precizând că nu este neapărat necesar ca acesta să fie tehnocrat sau politician.