Farul și Fratria Varna încheie la egalitate prima confruntare amicală a verii
Farul Constanța a disputat sâmbătă primul meci amical al verii, întâlnind echipa bulgară Fratria Varna, locul 3 în liga secundă din Bulgaria. Partida a avut loc pe arena centrală a Academiei Hagi de la Ovidiu, într-o atmosferă deosebit de călduroasă. Deși a fost debutul antrenorului Ioan Ovidiu Sabău pe banca tehnică a Farului, echipa nu a reușit să obțină victoria, meciul încheindu-se cu un rezultat de 1-1.
Constănțenii au primit un gol rapid în minutul 3, când Denislav Angelov a marcat pentru bulgari după o lovitură de colț. Farul a avut mai multe ocazii de a egala, însă a lovit bara de două ori în repriza secundă, iar scorul a rămas neschimbat până la pauză.
În repriza a doua, Ioan Ovidiu Sabău a schimbat în totalitate echipa, introducând jucători experimentați precum Alexandru Buzbuchi și Ionuț Larie, dar și pe João Victor, fiul acționarului minoritar Rivaldo, și Nicolas Popescu, fiul președintelui Gică Popescu. Farul a reușit să restabilească egalitatea în minutul 49, prin Iulian Doicaru, care a marcat cu un șut de la distanță. Deși constănțenii au pus presiune pe apărarea bulgarilor, nu au reușit să înscrie din nou.
Formația care a început meciul a fost: R. Munteanu – Sîrbu, Duțu, Gustavo, Țicu – Vînă, Njike, Goncear – Alibec, Sylvestre, Ișfan. În repriza a doua au jucat: Buzbuchi – Maftei, Dican, Larie, João Victor – N. Popescu, Banu, Rădăslăvescu – Cojocaru, Grigoryan, Doicaru.
Până la startul campionatului, Farul va mai disputa patru meciuri amicale, conform următorului program: 3 iulie, ora 17:30, cu Oțelul Galați (stadion AGH din Ovidiu), 8 iulie, ora 17:30, cu Cernomore Varna (stadion AGH din Ovidiu), 11 iulie, ora 10:30, cu FC Voluntari (stadion „Anghel Iordănescu” din Voluntari) și 11 iulie, ora 18:00, cu Dinamo București (stadion „Arcul de Triumf” din București).