George Simion: Refuzul PSD de a colabora cu AUR la guvernare va genera consecințe pe termen lung
Dacă PSD nu vrea să colaboreze cu AUR la guvernare, acest lucru va avea costuri continue pentru România, a declarat liderul AUR, George Simion, după discuțiile de marți cu președintele Nicușor Dan, de la Cotroceni.
Întrebat despre declarațiile lui Sorin Grindeanu, care a afirmat că PSD nu dorește colaborarea cu AUR, George Simion a subliniat că „asta va avea costuri”. El a adăugat: „Nu știu dacă așa au spus cei de la PSD sau nu au spus cei de la PSD, dar dacă ei persistă în eroare, asta va avea costuri în continuare pentru România.”
Simion a făcut un apel la calm și echilibru pentru toate partidele politice, afirmând că AUR este parte a soluției, nu parte a problemei. De asemenea, el a menționat că AUR a venit cu o propunere de premier și un program de guvernare care să respecte dorințele alegătorilor săi.
„Ne bucură faptul că domnul Nicușor Dan și-a schimbat ritmul. Mult mai rapid, mult mai la subiect. Aș începe prin a repeta ceea ce ieri cred că a înțeles toată lumea: fără AUR nu se poate”, a conchis George Simion.