Ilie Bolojan propune un guvern minoritar PSD sau o alianță PNL-USR-UDMR
Președintele PNL, Ilie Bolojan, a declarat, după consultările de la Palatul Cotroceni, că formațiile propuse pentru un nou guvern sunt fie un guvern minoritar PSD, fie unul format din PNL, USR și UDMR. Bolojan a subliniat că PNL este dispus să voteze pentru un astfel de guvern, în cazul în care nu se va opta pentru varianta propusă de ei.
„Am prezentat președintelui României poziția PNL în această situație dificilă în care ne aflăm. PNL consideră că o formulă realistă pentru a avea un guvern investit într-un termen scurt este un acord politic, un pact pentru România, care să fie valabil până la sfârșitul anului. Acest pact ar trebui să cuprindă aspecte bugetare, păstrarea și reducerea deficitelor, angajarea răspunderii pentru proiectele de reformă din PNRR, astfel încât România să poată absorbi fondurile europene disponibile”, a declarat Bolojan.
Pactul ar urma să conțină și prevederi legate de respectul între partide, inclusiv de a nu depune moțiuni de cenzură pe subiectele incluse în pact, pentru a permite guvernului să lucreze și să pregătească un buget realist pentru anul viitor. Bolojan a adăugat: „Dat fiind tensiunile politice actuale, considerăm că, după un astfel de acord, se poate recurge la una dintre cele două opțiuni: un guvern minoritar în jurul PSD sau un guvern format din PNL, USR și UDMR, noi angajându-ne să dăm un vot la instalare într-o astfel de situație”.
Bolojan a subliniat că aceasta este poziția de bază a PNL. De asemenea, liderul PNL a menționat că, în cursul acelei zile, va avea loc un Birou Național pentru a clarifica aceste aspecte, subliniind importanța de a veni cu o propunere care să evite repetarea greșelilor din trecut.
În final, Bolojan a mulțumit președintelui pentru că astăzi se împlinește un an de la depunerea jurământului de către guvernul pe care îl conduce, evidențiind realizările și provocările întâmpinate în acest interval.