Lóránd Túros: Este normal ca acest centru de dreapta să avanseze un candidat pentru funcția de premier
Lóránd Túros, liderul senatorilor UDMR, a declarat că România are nevoie de soluții pentru un guvern cu puteri depline, menționând că Siegfried Mureșan este propunerea de premier a polului de dreapta ca „alternativă la soluția PSD”. El a subliniat importanța unui acord politic cu PSD și a menționat că urmează discuții pentru a găsi o soluție.
„Este firesc ca acest pol de dreapta să aibă o propunere pentru funcția de premier și este firesc să găsim o soluție alternativă soluției PSD. Urmează discuții, bineînțeles, și vom vedea decizia domnului președinte Nicușor Dan, pentru că el va desemna premierul și, bineînțeles, trebuie să existe un acord politic pentru a vota acest Guvern în Parlament”, a afirmat senatorul.
El a adăugat: „Trebuie să găsim soluții pentru a debloca această situație și pentru a ne comporta responsabil, având un guvern cu puteri depline. Noi trebuie să ne uităm spre viitor pentru a identifica soluțiile acceptabile care să conducă la formarea unei majorități pentru viitorul guvern.”
Întrebat ce va face UDMR dacă Nicușor Dan îl va desemna premier pe liderul social-democraților, Sorin Grindeanu, Lóránd Túros a spus: „Asta trebuie să discutăm. Acest pol de dreapta trebuie să discute cu PSD, trebuie să găsim soluțiile. Nu cred că acum trebuie să ne antepronunțăm pentru lucruri care nu sunt discutate și nu sunt agreate.”
El a menționat că au avut loc discuții cu PSD și că acestea vor continua până când se va găsi o soluție. „Indiferent cine va fi propunerea domnului președinte, trebuie să avem un guvern cât mai repede”, a adăugat el.
Referitor la rotativa propusă de PNL – în care ar urma un guvern cu Siegfried Mureșan premier, urmat de un guvern condus de Sorin Grindeanu, Lóránd Túros a afirmat: „Orice formulă care va avea o majoritate în Parlament și asigură o guvernare cu puteri depline, proeuropeană și prooccidentală, este viabilă și pe masă.”
După o ședință comună a PSD, PNL și UDMR, Lóránd Túros a anunțat: „Prezidiul executiv al UDMR a decis să susțină această variantă, să îl susținem pe domnul Siegfried Mureșan pentru a fi premierul României, și sper că în câteva zile să se termine cu această criză politică, guvernamentală și să putem lucra împreună pentru restabilirea valorilor pe care le-am promovat acum un an.”