Ludovic Orban îi reproșează lui Nicușor Dan: „A venit timpul să-i cer demisia ta”
Ludovic Orban îl acuză pe președintele Nicușor Dan de „trădare” într-un mesaj postat pe rețelele de socializare. Orban afirmă că va începe să susțină „necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi”.
„Nicușor! Te-am susținut ca să lupți alături de noi contra lor. Contra pesediștilor, ale căror tentacule sufocă toate instituțiile și companiile de stat, care sunt corupți până în măduva oaselor și sunt incurabili, care au construit un sistem ce sufocă România și o ține pe loc. Contra auriștilor și șoșocarilor, criptocomuniști, anti-democrați, antieuropeni, cu un discurs bazat pe minciună, ură și violență și înclinați să impună un regim iliberal și să ducă România din nou sub influența rusească. Contra securiștilor care vor să controleze deciziile în statul român fără să răspundă pentru dezastrul pe care îl provoacă prin nefericiții acoperiți care le ascultă comenzile din interes sau din frică. Contra rețelei de complicități ale magistraților corupți din sistemul de justiție care controlează CSM și cele mai importante poziții de conducere”, se arată în mesajul lui Orban.
Politicianul îl acuză pe Nicușor Dan de „trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României”. „Ce faci tu de un an de zile? Nu numai că nu ai mișcat un deget contra lor. Te-ai aliat cu ei și vrei să conduci împreună cu ei. Asta se cheamă trădare. Trădarea oamenilor care au crezut în tine și te-au votat ca să devii președintele României. Nu ai făcut nimic ca să oprești numirea lui Savonea ca președinte al ÎCCJ. Le-ai numit pe procurorii șefi și adjuncți cât ai zice pește. Ai păstrat aceleași persoane în fruntea serviciilor, deși era evident pentru orice om cu minim bun simț că este vitală schimbarea lor și că nu se poate face nicio reformă a serviciilor atâta timp cât ei rămân la butoane. Ai tăcut complice la toate mizeriile care s-au întâmplat de când ești președinte. Ai „șobolănit” pe ascuns cu PSD ca să dărâmi guvernul Bolojan și vrei acum să fie investit un guvern bazat pe voturile pesediștilor, șoșocarilor, georgiștilor și auriștilor”, a scris Orban.
Ludovic Orban amenință că va susține „necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne”. „Pe mine nu mă mai reprezinți. Să nu te miri dacă voi ajunge să te consider în curând cea mai mare amenințare pentru democrația din România. Și că voi acționa în consecință. Adică voi începe să susțin necesitatea demiterii tale din funcția pe care ai ajuns să o ocupi mințindu-ne pe noi, oamenii de bună credință din România”, a mai transmis Orban.