Nicușor Dan se alătură liderilor din Polonia, Estonia, Letonia și Lituania pentru o întâlnire deosebită
Președintele Nicușor Dan participă sâmbătă, la Jurata, Polonia, la o reuniune găzduită de președintele Republicii Polone, Karol Nawrocki, alături de președintele Estoniei, Alar Karis, președintele Letoniei, Edgars Rinkēvičs, și de președintele Lituaniei, Gitanas Nausėda.
Discuțiile vor viza întărirea securității europene în fața amenințărilor multiple generate de războiul de agresiune al Rusiei împotriva Ucrainei. Conform Administrației Prezidențiale, reuniunea va fi dedicată analizei unor teme de importanță majoră pentru regiune, cum ar fi întărirea securității europene, instabilitatea din Orientul Mijlociu și transformările geopolitice actuale.
„În cadrul întâlnirii, vor fi dezbătute, de asemenea, aspecte legate de viitorul Uniunii Europene, care trebuie să își adapteze eficient politicile pentru a ține pasul cu provocările și evoluțiile globale, susținând astfel competitivitatea, dezvoltarea și securitatea statelor sale membre”, se arată în comunicatul oficial.
Cu ocazia reuniunii, Președintele Nicușor Dan va sublinia necesitatea asigurării unității Uniunii Europene în fața provocărilor cu care se confruntă continentul nostru, reafirmând angajamentul ferm al României față de unitatea aliaților și partenerilor în NATO și UE, ca fundament al securității și prosperității comune.
„Președintele României va accentua necesitatea consolidării descurajării și apărării pe Flancul Estic al NATO, atât din punct de vedere militar, cât și al combaterii amenințărilor hibride și cibernetice, precum și prin îmbunătățirea infrastructurii cu uz dual și a securității energetice”, mai arată Administrația Prezidențială.