Oamenii sunt în alertă! Atacuri repetate ale urșilor terorizează orașul în căutare de hrană
Ursul brun ar putea fi scos de pe lista speciilor protejate, conform solicitării ministrului interimar al Agriculturii, Tanczos Barna. Aceasta a fost adresată la Bruxelles în numele românilor care locuiesc în zonele montane, unde urșii au început să cauzeze probleme serioase. Oamenii se plâng că urșii le invadează ogoarele și gospodăriile, iar acum nu se mai feresc nici să caute hrană pe străzile orașelor.
În județul Covasna, mesajele RO-Alert sunt emise aproape zilnic, cu peste 150 de notificări înregistrate de la începutul anului. Locuitorii din Sfântu Gheorghe trăiesc cu teama constantă a întâlnirii cu urșii. Aceștia evită să iasă seara, rezolvându-și treburile doar pe timpul zilei. O femeie a declarat: „Noi seara nu ieșim, avem un nepot care merge în oraș; noi mergem după el. Normal că ne e teamă.” Un bărbat a adăugat: „Mi s-a părut că s-au înmulțit în ultima vreme foarte mult, enorm de mult! Foarte periculoși! De două ori m-au atacat.”
Un alt localnic a menționat: „În sate umblă urșii peste tot! Noi ne ocupăm cu agricultura și nu e, nu e bine… Sunt mulți! Până acum, numai în pădure erau, dar acum sunt pe câmp. Ne e frică, dar n-avem ce face… Săptămâna trecută ne-am întâlnit; era lângă cartofi.”
În ultima săptămână, un urs care a apărut pe străzile orașului a fost împușcat de autorități. În apropierea uzinei de apă și a râului Olt, autoritățile locale au amplasat o cușcă pentru capturarea urșilor care frecventează această zonă. Viceprimarul din Sfântu Gheorghe, Toth Csaba, a declarat că „sunt multe apeluri care rămân fără rezolvare. Momentan, se alungă ursul, dar poate să revină după aceea. Ar fi nevoie de alte tipuri de intervenții, modificarea legislației, celebra Ordonanță cu cotele de vânătoare.”
În județul Covasna, au fost emise aproape 150 de mesaje RO-Alert de la începutul anului, dintre care 21 numai în Sfântu Gheorghe.