Oana Țoiu în dialog cu liderul diplomatic iranian
Ministrul interimar de Externe, Oana Țoiu, a avut vineri o convorbire cu ministrul afacerilor externe al Republicii Islamice Iran, E.S. Abbas Araghchi, în care au discutat despre situația actuală din Orientul Mijlociu și Memorandumul de Înțelegere recent semnat cu Statele Unite. Oana Țoiu a subliniat necesitatea redeschiderii depline și în condiții de siguranță a Strâmtorii Ormuz, precum și restabilirea libertății de navigație, pentru a stabiliza piețele energetice.
„Am reafirmat angajamentul ferm și constant al României pentru identificarea unor soluții diplomatice care să contribuie la consolidarea securității și stabilității atât în Orientul Mijlociu, cât și în regiunea noastră. Totodată, am reiterat riscurile generate de războiul ilegal de agresiune purtat de Federația Rusă”, a declarat Oana Țoiu.
Ministrul a accentuat importanța redeschiderii complete și în condiții de siguranță a Strâmtorii Ormuz, menționând că aceasta este esențială pentru stabilizarea piețelor energetice și a securității alimentare, precum și pentru asigurarea accesului la îngrășăminte pentru agricultură în timp util.
De asemenea, Oana Țoiu a informat că Ambasada României la Teheran este pe deplin operațională și pregătită să ofere sprijin, alături de partenerii săi, pentru facilitarea revenirii în țară a navigatorilor, în special a celor care necesită asistență medicală. Noul ambasador al Republicii Islamice Iran a prezentat recent copiile scrisorilor sale de acreditare Ministerului Afacerilor Externe al României.