Hot News
Fiul suveranei Norvegiei a obținut aprobarea de a ieși din reținerea la domiciliu pentru a onora memoria regelui Harald la înmormântare
Primăria Constanța înfruntă provocări într-o licitație de peste 121 de milioane de lei contestată de două firme
Concubini sau nu? Momentul crucial în cazul tinerei care și-a atacat colegul de apartament din Tomis III
Un camion de 18 tone plin cu bere a dispărut în SUA! Firma promite o recompensă și îi oferă hoțului un termen de 18 zile pentru a-l aduce înapoi: „Nu vrem să știm nimic”
Angajații ANAF vor fi evaluați conform unor noi standarde; performanța poate aduce bonusuri de până la trei salarii
CONTACT
GazetaUrbana.ro
  • Politică
  • Local
  • Actual
  • Economic
  • Extern
  • Showbiz
  • Sănătate
  • Sport
Citind: Primăria Constanța înfruntă provocări într-o licitație de peste 121 de milioane de lei contestată de două firme
Distribuie
Caută
Font +/-Aa
GazetaUrbana.roGazetaUrbana.ro
  • Politică
  • Local
  • Actual
  • Economic
  • Extern
  • Showbiz
  • Sănătate
  • Sport
Caută
  • Politică
  • Local
  • Actual
  • Economic
  • Extern
  • Showbiz
  • Sănătate
  • Sport
Urmați-ne
© 2024 gazetaurbana.ro
GazetaUrbana.ro > Local > Primăria Constanța înfruntă provocări într-o licitație de peste 121 de milioane de lei contestată de două firme
Local

Primăria Constanța înfruntă provocări într-o licitație de peste 121 de milioane de lei contestată de două firme

Data: 31 august 2026 - 22:38
Zaharia Stancu 299
Distribuie
licitatie de peste 121 de milioane de lei a primariei constanta contestata de doua societati 6a95e5809a042

Sursa foto: Google Images

Primăria Constanța înfruntă provocări într-o licitație de peste 121 de milioane de lei contestată de două firme

O procedură de achiziție publică lansată de Primăria Constanța a fost contestată la Consiliul Național de Soluționare a Contestațiilor. Obiectul contractului vizează delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare pentru activitățile de dezinsecție, dezinfecție și deratizare.

Primăria Municipiului Constanța a lansat, la data de 12 august 2026, în Sistemul Electronic de Achiziții Publice, o procedură de licitație publică pentru delegarea gestiunii serviciului public de salubrizare, cu o valoare estimată a acordului-cadru de 121.294.227,48 lei fără TVA, pentru o perioadă de cinci ani. Intervențiile vizează parcuri, spații verzi, terenuri din zona blocurilor, gospodării individuale și cimitire, precum și suprafețe aflate în proprietate privată.

Autoritatea publică locală va pune la dispoziție operatorului suprafața domeniului public de aproximativ 700 ha, compusă din zone verzi, parcuri, cimitire, străzi și lucii de apă. Termenul-limită pentru depunerea ofertelor este 16 septembrie 2026. Cu toate acestea, au fost deja înregistrate două contestații din partea unor posibili operatori economici interesați de contract.

Prima contestație a fost depusă pe 24 august 2026 de Coral Impex SRL, care solicită suspendarea procedurii de atribuire a contractului de delegare până la soluționarea contestației, precum și constatarea existenței unor situații de fapt și de legalitate care atrag anularea procedurii. Coral Impex SRL cere, de asemenea, măsuri de remediere menționate în avizul Agenției Naționale pentru Achiziții Publice (ANAP) nr. 9608 din 5 august 2026 și modificarea documentației de atribuire. Compania susține că studiul de oportunitate ar fi fost întocmit pentru o procedură veche, anulată, și că sunt incluse servicii care nu mai fac parte din contract.

Coral Impex SRL a fost înființată în 1993, având sediul în Ploiești. Pentru anul 2025, compania a raportat o cifră de afaceri de peste 60 de milioane de lei, un profit net de 6,5 milioane de lei și datorii totale de peste 17 milioane de lei.

A doua contestație a fost depusă pe 25 august 2026 de către Wasval SRL, care solicită suspendarea procedurii de atribuire, remedierea documentației de atribuire și prelungirea termenului de depunere a ofertelor în cazul modificării documentației. Wasval SRL a fost înființată în 2005 și are sediul în Iași. Pentru anul 2025, compania a raportat o cifră de afaceri de peste 25 de milioane de lei, un profit net de 1,4 milioane de lei și datorii totale de peste 12 milioane de lei.

Licitația a fost anulată în 2025, când Municipalitatea a lansat o procedură pentru delegarea serviciului de dezinsecție, deratizare și tratamente fitosanitare, cu o valoare estimată de 73.850.843,15 lei fără TVA. Procedura a fost anulată pe 28 iulie 2025, Primăria motivând decizia prin intrarea în vigoare a noului regulament-cadru și a caietului de sarcini, care au modificat fundamental condițiile tehnice și valorile contractului.

Etichete:contestatii firmedezinsectie deratizarelicitatie constantaprimarie achizitiisalubrizare servicii
Distribuie acest articol
Facebook Twitter E-mail Imprimare
Articolul precedent erau sau nu concubini cand se decide daca incepe procesul tinerei care si a injunghiat colegul de apartament in tomis iii 6a95e579eb908 Concubini sau nu? Momentul crucial în cazul tinerei care și-a atacat colegul de apartament din Tomis III
Articolul următor fiul reginei norvegiei a primit permisiunea de a parasi arestul la domiciliu pentru a participa la funeraliile regelui harald 6a95eb1493614 Fiul suveranei Norvegiei a obținut aprobarea de a ieși din reținerea la domiciliu pentru a onora memoria regelui Harald la înmormântare
Lasa un comentariu

Lasă un răspuns Anulează răspunsul

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Ultimele

Știri
fiul reginei norvegiei a primit permisiunea de a parasi arestul la domiciliu pentru a participa la funeraliile regelui harald 6a95eb1493614

Fiul suveranei Norvegiei a obținut aprobarea de a ieși din reținerea la domiciliu pentru a onora memoria regelui Harald la înmormântare

31 august 2026 268
licitatie de peste 121 de milioane de lei a primariei constanta contestata de doua societati 6a95e5809a042

Primăria Constanța înfruntă provocări într-o licitație de peste 121 de milioane de lei contestată de două firme

31 august 2026 299
erau sau nu concubini cand se decide daca incepe procesul tinerei care si a injunghiat colegul de apartament in tomis iii 6a95e579eb908

Concubini sau nu? Momentul crucial în cazul tinerei care și-a atacat colegul de apartament din Tomis III

31 august 2026 188
camion cu 18 tone de bere furat in sua compania ofera recompensa si ii da hotului 18 zile sa l returneze nu punem intrebari 6a95e415f35c0

Un camion de 18 tone plin cu bere a dispărut în SUA! Firma promite o recompensă și îi oferă hoțului un termen de 18 zile pentru a-l aduce înapoi: „Nu vrem să știm nimic”

31 august 2026 259
angajatii anaf vor fi evaluati dupa noi criterii performanta poate aduce pana la trei salarii in plus 6a95e1e18e300

Angajații ANAF vor fi evaluați conform unor noi standarde; performanța poate aduce bonusuri de până la trei salarii

31 august 2026 202
guvernul marcheaza un jalon cheie in pnrr electrocentrale grup tipografica filaret si telecomunicatii cfr radiate oficial 6a95dd04c3d17

Guvernul sărbătorește o etapă crucială în PNRR: radierea oficială a Electrocentralelor Grup, Tipografica Filaret și a Telecomunicațiilor CFR

31 august 2026 156

Te-ar putea interesa și...

l ati vazut un barbat venit din braila a disparut la navodari 68a75c940aed5
Local

Bărbat din Brăila dispărut la Năvodari

21 august 2025 211
registrul auto roman anunt important pentru soferi rechemari in service pentru mii de masini vezi aici marcile vizate 6863a4fbaea0a
Local

Registrul Auto Român, anunț important pentru șoferi: Rechemări în service pentru mii de mașini. Află care sunt mărcile vizate.

1 iulie 2025 288
foto cfr constanta a desfiintat trecerile improvizate de la poarta 6 campania intitulata o clipa o viata continua 6903663c0e153
Local

CFR Constanța a desființat trecerile improvizate de la Poarta 6: campania intitulată O clipă, o viață! continuă

30 octombrie 2025 284
motivarea instantei cum a pierdut catalin apostol procesul prin care spera sa se intoarca pe functia de de viceprimar 6a635c046707a
Local

Decizia judecătorilor: De ce Cătălin Apostol nu a reușit să-și recâștige postul de viceprimar

24 iulie 2026 354
gazetaurbană

GazetaUrbana.ro este sursa ta de încredere pentru știri relevante și actualizate.

FACEBOOK
Twitter
YOUTUBE
Fii mereu la curent cu ce este important – GazetaUrbana.ro îți oferă știri clare și concise, adaptate ritmului tău de viață.
  • © 2024 gazetaurbana.ro
  • Contact
  • Politica de confidenţialitate
Welcome Back!

Sign in to your account

Nume de utilizator sau Adresa de email
Parola

Ti-ai pierdut parola?