Republica Moldova solicită calm la București
Președintele Parlamentului Republicii Moldova, Igor Grosu, a declarat că este necesar un guvern stabil și proeuropean în România, care să continue proiectele comune și să sprijine parcursul european al Chișinăului. Grosu a subliniat că orice incertitudine politică generează dificultăți și că România are nevoie de un București stabil pentru a avansa în procesul de integrare europeană.
„Eu aștept cât mai repede un guvern la București, pentru că orice incertitudine creează probleme. Atenția este distrasă spre alte lucruri și nu spre proiectele noastre. Noi avem nevoie de un București stabil, proeuropean, cu care să mergem mai departe în procesul nostru de integrare europeană și să implementăm proiectele comune”, a afirmat Igor Grosu.
Grosu a exprimat încrederea că liderii politici proeuropeni din România vor găsi o soluție pentru formarea noului Executiv. „Am toată încrederea că domnul președinte, domnul Bolojan și celelalte partide proeuropene vor găsi o soluție. Toată lumea înțelege că România are nevoie de guvern. Are PNRR-ul, are angajamente de onorat și multe alte lucruri importante”, a declarat el.
România se află de 53 de zile sub conducerea unui guvern fără puteri depline. Până la 27 iunie, au avut loc două încercări de desemnare a unui nou premier. Prima s-a încheiat cu respingerea guvernului în Parlament, iar cea de-a doua a fost retrasă înainte de vot. Negocierile dintre partidele fostei coaliții sunt în continuare blocate.
Criza guvernamentală a început pe 23 aprilie, când miniștrii PSD au demisionat din Cabinetul condus de Ilie Bolojan. În urma demisiilor, premierul a numit miniștri interimari la conducerea mai multor ministere, inclusiv Transporturi, Agricultură, Energie, Sănătate, Justiție și Muncă, astfel încât unii membri ai guvernului au ajuns să gestioneze simultan două portofolii. Pe 5 mai, guvernul Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură inițiată de PSD și AUR, fiind adoptată cu 281 de voturi „pentru” și doar patru „împotrivă”. Din acel moment, Cabinetul a rămas în funcție doar cu atribuții interimare, până la învestirea unui nou guvern.