Ședință crucială la vârful PSD
Biroul Permanent Național al PSD se reunește astăzi, la ora 12:00, pentru a discuta despre posibilitatea preluării guvernării. Social-democrații iau în considerare formarea unui Guvern PSD și urmează să decidă mandatul de negociere care va fi oferit lui Sorin Grindeanu în discuțiile cu celelalte partide.
Conducerea PSD se pregătește să îi ofere un nou mandat de negociere lui Sorin Grindeanu, în contextul în care se vor purta noi discuții privind formarea unui Guvern. Potrivit informațiilor, social-democrații își fac calculele pentru un Guvern minoritar PSD, dar se distanțează de orice colaborare cu Ilie Bolojan. În cazul în care se va ajunge la un astfel de Executiv, PSD va solicita „autonomie totală pe programul de guvernare”.
De asemenea, PSD nu exclude posibile discuții cu PNL sau UDMR pentru conturarea unei majorități care să sprijine noul Executiv. „Nu vom mai negocia nicio măsură și nu mai acceptăm pacturi în afară de PNRR, OCDE sau SAFE”, afirmă voci din partid.
Sorin Grindeanu a declarat marți, după consultările de la Cotroceni, că partidul său își asumă guvernarea, inclusiv funcția de premier, subliniind că un nou guvern trebuie să intre rapid în funcție. Președintele Nicușor Dan a menționat că varianta care s-a conturat după consultările de la Cotroceni este cea a unui Guvern minoritar. „Am avut astăzi consultări cu partidele și grupurile parlamentare pentru identificarea unei soluții de deblocare a crizei politice în care ne aflăm. Varianta care pare să se contureze este aceea a unui guvern politic minoritar, care să se bazeze pe un acord parlamentar de sprijin agreat în prealabil”, a scris șeful statului pe rețelele sociale.
Președintele a invitat partidele să poarte negocieri pentru a stabili acordul parlamentar și apoi să propună o variantă de Executiv.