SUA își intensifică acțiunile împotriva Iranului pentru a doua seară consecutivă
Statele Unite au lansat atacuri asupra unor ținte militare din Iran pentru a doua noapte consecutivă, în contextul unei escaladări recente în Strâmtoarea Ormuz, după ce o navă comercială a fost lovită în zonă. Comandamentul Central al SUA (CENTCOM) a anunțat că a lovit mai multe obiective militare iraniene, afirmând că operațiunea este un răspuns la atacurile asupra transportului comercial din regiune.
Potrivit informațiilor oficiale, nava afectată este un petrolier care naviga sub pavilion panamez. Incidentul survine la doar o zi după un atac similar, în condițiile în care armistițiul fragil dintre Washington și Teheran pare tot mai vulnerabil.
Iranul a reacționat rapid, iar Gardienii Revoluției au lansat rachete balistice și drone către baze americane din Kuweit și Bahrein, acuzând Statele Unite de încălcarea înțelegerii și avertizând că procesul de pace ar putea fi suspendat complet.
În urma noii runde de bombardamente, președintele american Donald Trump a declarat că Washingtonul ar putea renunța la calea diplomatică, afirmând că ar putea fi „forțat să termine pe cale militară treaba începută”. Trump a lansat un avertisment direct către Teheran: „Dacă se va întâmpla asta, Republica Islamică Iran nu va mai exista.”