Tánczos Barna, comentând hotărârea CCR despre vânătoarea urșilor: „Am întârziat două luni în implementare”
Ministrul interimar al Agriculturii și Dezvoltării Rurale, Tánczos Barna, a declarat miercuri, după ce Curtea Constituțională a decis că legea ce dublează cota de recoltare în cazul ursului brun este constituțională, că s-au pierdut două luni în care măsurile prevăzute de actul normativ ar fi putut fi aplicate. El a solicitat fondurilor de vânătoare să implementeze noile prevederi „imediat și cu responsabilitate”.
„Curtea Constituțională a confirmat astăzi că legea prin care am dublat cota de recoltare în cazul populației de urși bruni respectă Constituția. În același timp, în cadrul întâlnirii avute ieri la Bruxelles, comisarul european pentru mediu mi-a transmis că România, în calitate de stat membru, are dreptul să ia măsuri active de gestionare a populației de urși”, a afirmat Tánczos Barna.
Potrivit acestuia, măsurile prevăzute de lege sunt proporționale și respectă normele privind protecția speciei: „Aceasta prevede cote de prevenție și intervenție, stabilite pe baza rezultatelor evaluării genetice a populației de urși bruni, finalizate anul trecut, cu scopul de a stopa suprapopularea urșilor și de a proteja viața oamenilor și activitățile agricole”.
Tánczos Barna a subliniat că întârzierea cauzată de sesizarea Curții Constituționale a dus la pierderea unei perioade în care noile măsuri ar fi putut fi deja aplicate. „Din păcate, am pierdut două luni în care aceste măsuri puteau fi aplicate. Fondurile de vânătoare au acum obligația să le pună în practică imediat și cu responsabilitate”, a spus el.
El a adăugat că UDMR a susținut în ultimii ani gestionarea activă a populației de urși bruni și măsuri pentru protejarea vieții oamenilor și a fermierilor. „Continuăm aceste demersuri atât la nivel național, cât și la nivel european, unde am cerut reguli de gestionare mai flexibile pentru statele membre în care specia se află într-o stare de conservare favorabilă”, a mai transmis Tánczos Barna.
Curtea Constituțională a României a decis miercuri că legea ce permite recoltarea a peste 900 de urși în 2026 și 2027, ca măsură de prevenție și intervenție, este constituțională, respingând obiecția formulată de președintele Nicușor Dan.