Tragedie în Franța: Doi copii descoperiți fără viață într-un vehicul, în mijlocul unei canicule devastatoare
Doi copii, de doi și patru ani, au fost găsiți morți, luni după-amiază, într-o mașină parcată într-o zonă rezidențială din sudul Franței. Anchetatorii iau în calcul ca decesul să fi fost provocat de temperaturile extreme, în timp ce țara traversează unul dintre cele mai severe episoade de caniculă din istorie.
„Cauzele morții urmează să fie stabilite, însă ipoteza caniculei este cea luată în calcul cu prioritate”, a declarat procurorul-șef din Carpentras, Hélène Mourges. Mama celor doi copii a fost preluată de serviciile de urgență și nu a fost încă audiată.
Pompierii francezi au anunțat că au descoperit „doi copii în stop cardiovascular”, după ce au primit un apel în jurul orei 13:20. Franța se confruntă cu un val de căldură din cauza căruia 49 dintre departamentele sale, adică jumătate din țară, au fost plasate sub incidența unui cod roșu de caniculă, nivelul maxim de alertă, stabilindu-se astfel un record.
Institutul Météo-France a prognozat că luni va fi „cea mai caldă zi măsurată vreodată de meteorologi în Franța, dintre toate lunile anului”. În total, peste 90% din populația franceză va fi afectată de acest val de căldură.
Actualul val de caniculă, al doilea din 2026, după primul episod de căldură extremă din luna mai, este de o intensitate „excepțională, similară celei din august 2003”, care a provocat aproape 15.000 de decese în Franța, „dar cu o durată încă incertă”, potrivit Météo-France.
Duminică, 21 iunie, trei persoane în vârstă au murit în locuințele lor din departamentul Gironde, din sud-vestul Franței, din cauza căldurii extreme, iar cel puțin 13 persoane s-au înecat în weekendul trecut în Franța, potrivit Protecției Civile din această țară.