Trei ucraineni salvați dintr-o aventură montană în Maramureș
Trei cetățeni ucraineni care au trecut granița în România prin Munții Maramureșului au cerut ajutorul autorităților române și au fost recuperați din munte. Unul dintre ei a fost găsit epuizat, după ce a petrecut șapte zile pe drum fără provizii, iar ceilalți doi erau blocați într-o zonă cu multe prăpăstii, conform informațiilor furnizate de Salvamont Maramureș.
Misiunea de salvare a celor trei ucraineni a durat peste 14 ore. Salvamontiștii au reușit să evacueze un bărbat de 31 de ani, care era extenuat, și alți doi tineri de 25 și 32 de ani, care nu se mai puteau deplasa din cauza condițiilor dificile. Evacuarea celor doi tineri s-a încheiat sâmbătă dimineață, în jurul orei 06:30.
„Munții nu iartă greșelile. Echipele de prim răspuns ale Salvamont Maramureș, împreună cu polițiștii de frontieră de la Valea Vișeului și Poienile de sub Munte, au demonstrat dăruirea și profesionalismul lor. După misiuni istovitoare, au reușit să aducă în siguranță cei trei cetățeni ucraineni”, au declarat oficialii Salvamont Maramureș. Cei trei bărbați sunt în afara oricărui pericol și au fost predați autorităților competente.