Reacția deputatului Ionel Bogdan la comentariile Olguței Vasilescu
Deputatul Ionel Bogdan îi răspunde Liei Olguța Vasilescu, subliniind că PSD a generat actuala criză politică prin moțiunea de cenzură depusă alături de AUR, care a dus România într-o perioadă de instabilitate ce putea fi evitată. Într-o postare pe Facebook, Bogdan afirmă: „Nu, doamnă Vasilescu. PSD nu a venit cu nicio soluție. PSD a generat această criză prin moțiunea de cenzură depusă alături de AUR.”
Ionel Bogdan continuă, menționând că singurul plan al PSD după moțiune a fost de a rupe și controla PNL. „Ați promis asta propriilor primari și parlamentari și exact asta ați încercat să faceți. Noi am spus de la început, împreună cu USR și UDMR: dacă mergeți pe această cale, nu va mai exista o formulă de guvernare comună. Astăzi ni se spune că vina este a PNL pentru că nu s-a lăsat distrus. Nu. Vina pentru această criză aparține celor care au provocat-o”, a adăugat el.
Deputatul PNL a reafirmat că partidul rămâne unit în jurul lui Ilie Bolojan și al direcției de reformă. „Cei care încearcă și acum, din interior sau din exterior, să întoarcă partidul în trecut, vor avea aceeași surpriză: PNL nu mai este dispus să fie anexă, nici pentru PSD, nici pentru altcineva”, a subliniat Ionel Bogdan.
Lia Olguța Vasilescu a acuzat recent că situația de interimat de la Palatul Victoriei este provocată de „un singur om, fiindcă nu vrea să plece de acolo”, adăugând că PSD este pregătit să intre la guvernare.