Zi decisivă pentru destinul Executivului
Președintele Nicușor Dan așteaptă partidele prooccidentale să vină astăzi cu o soluție pentru ieșirea din criza politică. El a transmis aseară, din Polonia, că își dorește ca până marți să avem guvernul instalat la Palatul Victoria. Cu toate acestea, liderii fostei coaliții nu au găsit deocamdată formula de guvernare.
Discuțiile de ieri s-au blocat, deoarece partidele au impus condiții și linii roșii pe care nimeni nu vrea să le depășească. Liderii fostei coaliții au timp până astăzi să vină cu o soluție în fața lui Nicușor Dan. Ieri, aceștia s-au întâlnit la Vila Lac pentru a discuta condițiile, dar, conform informațiilor, nu au reușit să ajungă la un acord privind viitoarea formulă de guvernare.
Conform ultimelor informații, PSD nu își dorește un guvern din care să facă parte USR, în timp ce PNL, USR și UDMR nu își doresc un guvern fără USR. De asemenea, social-democrații îl propun pe Sorin Grindeanu ca premier. În acest moment, nici social-democrații, nici președintele Nicușor Dan nu au fost de acord cu propunerea venită din partea dreptei, care viza un acord de reciprocitate între partidele din fosta coaliție de guvernare.
Astăzi este termenul limită pentru ca acestea să vină cu o formulă finală în fața președintelui. Surse politice indică faptul că președintele Nicușor Dan se va întâlni astăzi cu reprezentanți ai PSD, PNL, USR și UDMR pentru a găsi o soluție finală. În cel mai rău caz, dacă nu se găsește o soluție astăzi, președintele ar putea acorda un termen suplimentar până duminică, însă a subliniat că este esențial ca, până marți, să avem un guvern.
Joi seara, Nicușor Dan a menționat că, după consultările de marți, s-a conturat cel puțin o soluție de guvern minoritar și așteaptă de la liderii politici un acord serios, deși a recunoscut că s-au mai bazat pe așteptări rezonabile care nu s-au concretizat, din cauza schimbărilor de opinie ale politicienilor.
„Este important să avem un guvern cât mai repede și, pentru că parlamentarii vor intra în vacanță parlamentară marți, ar fi bine să avem un guvern până marți. Am văzut în declarațiile publice disponibilitate pentru o soluție, pentru cel puțin o soluție. Eu aștept ca partidele să vină la mine cu o majoritate”, a afirmat Dan. El a adăugat că, în momentul desemnării lui Eugen Tomac, a avut așteptarea că va exista o majoritate care să susțină această nominalizare, așteptare care nu s-a materializat în trecut, din cauza răzgândirii liderilor.