Cercetare penală pentru polițiștii locali implicați în accidentul din Tomis Nord
Anchetele continuă în cazul polițiștilor locali care au intervenit la accidentul din data de 8 iunie, când un șofer de TIR a provocat un incident grav în Tomis Nord. Conducerea Poliției Locale Constanța a anunțat că ancheta internă nu a fost finalizată, însă a fost constituit un dosar penal pentru purtare abuzivă la Secția II Poliție, dosar care a fost înaintat Parchetului de pe lângă Judecătoria Constanța.
Șoferul de TIR, Florin Voicu, are la dispoziție 90 de zile pentru a depune plângere în cauză, dar până în prezent nu a făcut acest lucru. Ancheta continuă din oficiu. De asemenea, Florin Voicu este cercetat penal pentru vătămare corporală din culpă.
Accidentul a avut loc pe 8 iunie, în jurul orei 17:20, când Florin Voicu a pierdut controlul direcției de mers, lovind mai multe vehicule, inclusiv un autobuz de transport public. Incidentul a dus la rănirea unei persoane. TIR-ul s-a oprit într-un copac, la intersecția bulevardului Tomis cu Aurel Vlaicu, unde au intervenit polițiștii locali. Unul dintre aceștia s-a urcat la volanul TIR-ului, i-a pulverizat spray iritant lacrimogen în față și i-a aplicat lovituri cu piciorul. Ulterior, s-a stabilit că Voicu intrase într-o criză hipoglicemică, având o glicemie de 50.
Reprezentanții IPJ Constanța au declarat că cercetările privind accidentul rutier au fost preluate de polițiști ai Serviciului Siguranță Rutieră. Din primele investigații, a reieșit că în accident au fost implicate zece autovehicule, iar în urma acestuia au rezultat două victime.
Florin Voicu, audiat marți, 9 iunie, a explicat că i s-a făcut rău din cauza glicemiei foarte scăzute, el fiind diabetic de 16 ani. Acesta a precizat că regretă cele întâmplate și că nu-și aduce aminte de momentul agresării sale de către polițiști. Voicu a menționat că nu a consumat alcool și că nu este drogat, subliniind că starea sa medicală a fost cauza accidentului.
Întrebat despre agresiunea suferită din partea polițiștilor, el a declarat: „Nu știu ce s-a întâmplat. Mi-aduc aminte că am fost scos și dus la ambulanță, altceva nu-mi aduc aminte.” De asemenea, a confirmat că, conform tahografului, trebuia să fie într-o perioadă de odihnă și a negat manipularea acestuia.
Florin Voicu a recunoscut gravitatea situației, afirmând că poate că va trebui să-și schimbe meseria.