Sentință la Curtea de Apel Constanța în cazul asociaților clanului Băncuță
Magistrații Curții de Apel Constanța au decis amânarea pronunțării pentru data de 25.06.2026, în dosarul în care Gheorghe Mărăraș și Eduard Ciobotaru au fost trimiși în judecată și condamnați pe fond pentru omor calificat. Cei doi sunt apropiați ai clanului Băncuță din Brăila, stabilit în Constanța.
În fapt, s-a reținut că, urmărind să se răzbune pe persoanele vătămate, Mărăraș și Ciobotaru au premeditat atacarea acestora în Franța, mai precis într-o suburbie a Parisului. În ziua de 28.10.2013, s-au înarmat cu corpuri contondente (bâte și răngi) și au descins la locul agresiunii, unde și-au găsit victimele și le-au lovit.
Cei opt bărbați, inclusiv Mărăraș și Ciobotaru, au încercuit victimele, împiedicându-le să se apere sau să fugă. Un bărbat a fost lovit violent cu o rangă în cap, iar altul cu o bâtă. Acțiunea inculpaților s-a soldat cu urmări grave: una dintre persoanele vătămate a rămas cu infirmitate permanentă, necesitând între 65 și 80 de zile de îngrijiri medicale, iar viața i-a fost pusă în pericol. Cealaltă victimă a necesitat 8 – 10 zile de îngrijiri medicale pentru vindecarea leziunilor suferite.
Anchetatorii români au intrat pe fir, iar dosarul a ajuns la Parchetul de pe lângă Tribunalul Tulcea, iar cei doi au fost trimiși în judecată pe 14.07.2020. Inculpații au depus cereri prin apărătorul ales, solicitând constatarea nulității ordonanței de punere în mișcare a acțiunii penale din 12.09.2015 și a actelor de urmărire penală efectuate după această dată.
Pe 22.01.2025, cei doi au fost condamnați: Gheorghe Mărăraș la 8 ani de închisoare, iar Eduard Ciobotaru la 7 ani și 6 luni de închisoare. Apelul se judecă la Curtea de Apel Constanța.