Constanța în focul atenției: după Sala Polivalentă și noul stadion, orașul se pregătește pentru un bazin de înot
Consilierii locali din Constanța vor vota săptămâna viitoare un proiect pentru trecerea fostului bazin din Tomis Nord în administrarea CSM Constanța. Deși orașul are o istorie sportivă remarcabilă, prezentul oferă puține satisfacții fanilor. Constanța se confruntă cu un paradox: are multe proiecte pe hârtie, dar infrastructura sportivă este extrem de deficitară. Majoritatea facilităților existente, construite acum zeci de ani, sunt în paragină și nu au fost renovate.
Proiectul Sălii Polivalente, început pe vremea fostei administrații acum aproape 6 ani, nu este finalizat. Chiar dacă lucrările au început să avanseze după un blocaj de un an și jumătate, există îndoieli legate de respectarea termenului de finalizare din luna iulie a anului viitor. Zona din jurul fostului complex sportiv Badea Cârțan nu a fost îmbunătățită, fiind acoperită de vegetație înaltă și gunoaie, iar din bazinul de înot și terenurile de tenis de câmp nu a mai rămas mare lucru. Fostul stadion de rugby este, de asemenea, în stare proastă, iar părinții și sportivii de la Dragonii Rugby Constanța au fost nevoiți să îmbunătățească suprafața de joc din proprie inițiativă.
De asemenea, sala de atletism este închisă, deși a intrat în administrarea CSM Constanța acum aproape 3 ani. Deși au fost completate acte și obținute autorizații, nu s-a realizat nimic din cauza lipsei fondurilor necesare. Sala este folosită în prezent doar ca depozit.
Problemele continuă cu noul stadion din strada Primăverii, pentru care au fost propuse atât de multe termene de începere a lucrărilor, încât acestea au fost uitate. La aproape 3 ani de la demolare, Compania Națională de Investiții așteaptă încă ca autoritățile locale să-și respecte obligațiile, inclusiv cele financiare. Noua țintă de finalizare este luna iulie, dar constănțenii sunt sceptici având în vedere că arena ar fi trebuit să fie deja inaugurată conform planurilor inițiale.
În ceea ce privește Sala Sporturilor, accesul publicului este interzis din cauza problemelor structurale. Baza sportivă Triunghi pare abandonată, fără promisiuni de îmbunătățire.
Un nou proiect pentru bazinul de înot
Recent, autoritățile locale au redeschis subiectul bazinului de înot din Tomis Nord, abandonat de peste trei decenii. Consiliul Local Constanța va vota, în ședința din 30 iunie, un proiect prin care bazinul va fi transferat din categoria unităților de învățământ în administrarea CSM Constanța. Proiectul include și o bucată de teren și o construcție anexă. Pe lângă votul consilierilor, este necesar și avizul Ministerului Educației și Cercetării pentru ca transferul să aibă loc.
CSM Constanța a anunțat un buget de 40 de milioane de lei pentru 2026, având fonduri pentru refacerea bazinului. Lucrările ar putea fi finalizate până la sfârșitul anului, însă starea avansată de degradare a bazinului ridică semne de întrebare cu privire la respectarea acestui termen. Condiția infrastructurii subterane este necunoscută, iar conducerea clubului a menționat anterior un alt termen de finalizare, luna iunie 2026.
Pe o notă pozitivă, pista de atletism din incinta Palatului Copiilor, singura din Constanța în prezent, se apropie de finalizare. Acest proiect a fost realizat din donații și sponsorizări de către două ONG-uri, Asociația Caravana Fericirii și Constanța Restart, fără contribuția autorităților locale. Terenurile de handbal, baschet, padel și minifotbal apărute anul trecut în curtea Palatului Copiilor au fost, de asemenea, rezultate ale acestor inițiative.