Schimbare surprinzătoare din partea Rusiei la Campionatul Mondial de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca
Echipa Rusiei de gimnastică ritmică s-a retras din etapa Cupei Mondiale de la Cluj-Napoca, acuzând organizatorii de încălcarea regulamentului. Decizia a fost luată după ce primarul Emil Boc a anunțat că imnul și drapelul Rusiei nu vor fi folosite în cadrul competiției.
Federația Rusă a declarat că a informat organismele sportive internaționale despre acest incident. Federația Internațională de Gimnastică (World Gymnastics) a ridicat, la finele lunii mai, restricțiile impuse rușilor și belarușilor, permițându-le astfel gimnaștilor din cele două țări să-și folosească imnul și culorile naționale. Cu toate acestea, autoritățile din Cluj-Napoca, oraș care găzduiește o etapă a Cupei Mondiale de gimnastică ritmică în perioada 26-28 iunie, au informat verbal echipa rusă că „drapelul rusesc nu va fi arborat și imnul național nu va fi intonat în cazul în care gimnastele ruse vor câștiga”, conform unui comunicat al Federației Ruse de Gimnastică.
Confruntată cu această „încălcare gravă a regulilor competiției de către organizatori”, echipa rusă de gimnastică ritmică a decis să se „retragă din competiție”. Totuși, „echipa rusă rămâne pregătită să participe la competiții care îndeplinesc cerințele World Gymnastics”, a subliniat aceasta.
Într-un videoclip postat pe rețelele sociale, primarul Emil Boc a menționat că a fost de acord să găzduiască această competiție într-un moment în care gimnaștii ruși se aflau încă sub efectul sancțiunilor internaționale. El a explicat că aceștia aveau voie să participe la astfel de evenimente doar ca sportivi „neutri”. „Aș dori să fiu clar (…): imnul Rusiei nu va fi intonat și drapelul Rusiei nu va fi folosit pentru a reprezenta sportivii acestei țări”, a afirmat Boc, subliniind că a dorit să-și exprime dezacordul „față de simbolurile politice ale unui stat agresor”.
Comitetul Olimpic Rus a numit această declarație „o încălcare flagrantă a Cartei Olimpice și a principiului neutralității politice în sport” și a informat Comitetul Internațional Olimpic despre acest incident.
Înainte de gimnastică, judo-ul și înotul votaseră, de asemenea, pentru reintegrarea completă a Rusiei și Belarusului, în noiembrie, respectiv aprilie.