Toma Petcu, înlăturat de la conducerea PNL Giurgiu
Președintele Consiliului Județean Giurgiu, Toma Petcu, a fost schimbat de la conducerea filialei județene a PNL, după ce a susținut candidatura lui Adrian Veștea pentru funcția de prim-ministru. Petcu a declarat că „în viață trebuie să rămâi consecvent ideilor și principiilor tale”, subliniind că „funcțiile vin și pleacă”.
„Principiile și obligația față de oamenii care ți-au acordat încrederea lor trebuie să rămână”, a afirmat Toma Petcu, pe Facebook. El a menționat că a obținut funcția de președinte al Consiliului Județean Giurgiu „cu cel mai bun rezultat din țară și cel mai bun rezultat din istoria PNL Giurgiu”, evidențiind că, la acel moment, nu conducea filiala județeană a partidului.
Petcu a explicat că susținerea ideii ca PNL să participe la guvernare nu a avut la bază „calcule personale” sau dorința de a obține funcții pentru membrii partidului. „Indiferent câte critici, atacuri sau injurii am primit, rămân consecvent acelei convingeri: județul Giurgiu are nevoie de sprijinul Guvernului pentru a continua proiectele de dezvoltare”, a declarat el.
Acesta a subliniat că decizia de a susține intrarea la guvernare a PNL a fost motivată de interesul județului Giurgiu, care are în derulare investiții de aproximativ 500 de milioane de euro, din care o parte importantă provine din programe guvernamentale naționale și europene.
La ședința Biroului Permanent Național al PNL, deputatul Ionel Bogdan a anunțat că nu au fost prelungite mandatele de conducere pentru 12 filiale, inclusiv Giurgiu. De asemenea, Bogdan a menționat că au început procedurile de excludere a celor care l-au susținut pe Adrian Veștea, conform unui nou Statut care urmează să fie înregistrat legal.