De ce AUR a ales să nu susțină Guvernul Veștea
Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, a explicat, duminică, la Digi24, motivele pentru care partidul condus de George Simion nu a votat Guvernul Veștea, în ciuda negocierilor purtate cu fostul premier desemnat și cu liderii social-democrați. Peiu a declarat că PSD nu și-a asumat o „relație transparentă” cu AUR, ceea ce a făcut imposibilă justificarea unei schimbări de atitudine din partea partidului.
Peiu a subliniat că abordarea PSD de a negocia „la bucată” cu parlamentarii AUR a fost greșită. „PSD-ul are o reticență în a face, în mod transparent, o relație cu AUR. Ei erau fericiți să dialogheze cu diverși parlamentari ai noștri, dar nu au abordat calea bărbătească, calea directă. Să vină să spună: «Băi, partid AUR, vrei să facem o discuție? Uite, să ne vadă lumea că intrăm într-o cameră împreună, facem o discuție pe tema asta». Ei au ocolit”, a precizat acesta.
Peiu a adăugat că le-a transmis social-democraților că, pentru o colaborare eficientă, este necesară o abordare transparentă. „Le-am și spus, calea corectă este următoarea: cade Guvernul Veștea și, dacă vreți să facem o construcție împreună, la următoarea încercare, începeți cu dreptul. Veniți și spuneți: «Domnule, am văzut că cei de la AUR nu mai primesc bani de la Moscova și vrem să-i ajutăm noi. Hai să facem o construcție împreună, o guvernare, o înțelegere de guvernare». Dar nu vor o abordare de acest tip, transparentă”, a spus liderul AUR.
Peiu a detaliat cum au fost purtate negocierile dintre PSD și AUR, menționând că social-democrații știau încă din după-amiaza zilei de luni, 22 iunie, că parlamentarii AUR nu vor vota Guvernul Veștea. „Până în ziua de luni, ei nu ne-au abordat instituțional. Mi-e greu să cred că niște oameni care au albit în politică cred că pot construi majorități cumpărând 3-4 sau 20-30 de parlamentari. Dar în ziua respectivă, la ora 16.00, le-am spus liderilor PSD: «Domnule, nu vom putea să votăm guvernul în seara asta». Ei știau de la ora 16.00 că nouă ne va fi imposibil să votăm Guvernul”, a declarat Peiu.
De asemenea, acesta a catalogat desemnarea lui Adrian Veștea în funcția de premier drept „copilărească”, bazată pe „supoziții care nu fuseseră verificate în practică”. „În clipe tensionate, trebuie să te bazezi pe o armată numeroasă. Pe ce se putea baza domnul Veștea? Adică nu era Cezar sau Alexandru Macedon să suplinească lipsa numărului cu nu știu ce calitate”, a conchis liderul AUR.