Petrișor Peiu prezice: Din 2028, AUR va domina scena politică
Petrișor Peiu s-a declarat convins în proporție de 90% că, în 2028, după alegerile parlamentare, AUR va deveni principalul partid de guvernare și va numi și premierul. În cadrul emisiunii „În fața ta” de la Digi24, liderul senatorilor AUR a subliniat că președintele partidului ar trebui să reprezinte formațiunea în funcțiile de vârf, dar a menționat că, în cazul în care George Simion nu va dori să ocupe această funcție, Călin Georgescu este „o posibilitate de luat în calcul.”
Până la alegerile din 2028, Peiu a afirmat că nu va fi posibilă construirea unei majorități stabile în România. „Suntem într-o situație în care nu se poate construi în România și nu se va putea, până în 2028, o majoritate stabilă. Într-o proporție de peste 90%, da, cred că vom intra la guvernare,” a declarat acesta.
Când a fost întrebat despre posibilele opțiuni pentru funcția de premier, Petrișor Peiu a menționat că prima opțiune este președintele partidului, George Simion. „Orice om își dorește, când intră în politică, să ajungă la vârf, nu știu, să fie președinte sau premier. Cred că primul chemat este dânsul. Dacă dânsul nu va dori sau își va trasa o traiectorie pur prezidențială, e altă discuție,” a spus el.
În ceea ce privește posibilitatea ca AUR să îl propună pe Călin Georgescu pentru funcția de premier, Peiu a admis că acesta este „un om foarte votat și popular în România,” făcând astfel ca această opțiune să fie „oricând o posibilitate de luat în calcul.” De asemenea, a subliniat că Georgescu nu este membru al AUR, dar are o influență semnificativă în spațiul public.
Peiu a adăugat că, în cazul în care Călin Georgescu ar conduce România, ar exista riscuri similare cu cele întâlnite în cazul oricărui politician: „Să nu iasă prea mult din haina de președinte, din haina aceasta de notar pe care o stabilește Constituția noastră.”
Măsuri propuse de AUR în cazul ajungerii la guvernare
Liderul senatorilor AUR a enumerat o serie de măsuri pe care formațiunea le-ar implementa dacă ar ajunge la guvernare, printre care se numără politici economice bazate pe simplificare, dereglementare și o taxare redusă. De asemenea, AUR ar dori o schimbare de abordare în relația cu Uniunea Europeană.
„Nu avem nicio problemă cu Uniunea Europeană. Avem o mare problemă cu anumite priorități ale Comisiei Europene von der Leyen. Credem că trebuie rediscutată politica Green Deal. Deciziile de închidere a capacităților pe cărbune au fost recompensate, dar guvernele noastre sunt incapabile să cheltuie banii alocați în fondul de modernizare,” a explicat Peiu.
El a subliniat, de asemenea, că este necesară o alocare mai mare de fonduri pentru politicile naționale în agricultură, în detrimentul subvenției unice pe hectar. Întrebat dacă Uniunea Europeană a adus mai mult bine sau rău României, Peiu a afirmat că sunt efecte atât pozitive, cât și negative, dar a concluzionat că apartenența la UE a adus mai multe beneficii decât dezavantaje.