Dominic Fritz: Statul român ar putea fi chemat la CEDO pentru a reconsidera pedeapsa în cazul intereselor sale personale
Primarul Timișoarei, Dominic Fritz, a declarat că Curtea Europeană a Drepturilor Omului (CEDO) ar putea solicita statului român să revizuiască sancțiunea aplicată în cazul său, după ce Înalta Curte de Casație și Justiție a menținut decizia Curții de Apel Timișoara prin care a fost găsit în conflict de interese.
Întrebat la Euronews România despre implicațiile acestei sentințe, Fritz a subliniat că va contesta decizia la CEDO, exprimându-și speranța de a obține câștig de cauză. „Statul român poate fi somat să revizuiască sancțiunea, de exemplu. Adică nu este deloc exclus. O decizie a CEDO, bineînțeles, poate fi un motiv pentru o revizuire a unei decizii”, a explicat acesta.
Fritz a caracterizat decizia ÎCCJ ca fiind „extrem de gravă” și „complet disproporționată”, afirmând că nu se va lăsa intimidat. „Am primit un mandat din partea timișorenilor, pe care trebuie să-l duc până la capăt. Am primit un mandat și din partea colegilor de partid. Tocmai de aceea am cerut și reconfirmarea colegilor în Biroul Național, unde l-am primit în unanimitate”, a adăugat el.
Primarul a menționat că a simțit un val de solidaritate în societate, subliniind că mulți consideră sentința ca fiind disproporționată, dacă nu chiar abuzivă. „Lumea vede că ANI, și a spus-o și președintele, evident că închide ochii în multe locuri serioase ca să scormonească prin virgule și să te agațe de lucruri absolut ridicole. Ăsta este și motivul pentru care mă voi duce la CEDO”, a declarat Fritz.
Decizia Înaltei Curți de Casație și Justiție de a menține hotărârea Curții de Apel Timișoara a dus la constatarea conflictului de interese, ceea ce are ca efect interzicerea candidaturii sale la orice funcție aleasă până în anul 2030 inclusiv. Fritz a afirmat că „sentința nedreaptă nu a venit din senin”, ci după ce el și întregul partid USR au fost incluși pe lista „dușmanilor Justiției” întocmită de Consiliul Superior al Magistraturii (CSM).