Furtunile devastatoare au lăsat în urmă haos în diverse orașe din țară
Vijeliile au făcut ravagii în mai multe localități din România, Craiova fiind una dintre cele mai afectate. Străzile orașului au fost acoperite de ape în câteva minute, iar zeci de șoferi au rămas blocați cu vehiculele în apa care depășea jumătate de metru. Județul Dolj s-a aflat sub cod portocaliu de ploi pentru câteva ore.
În județul Arad, furtuna a smuls acoperișurile mai multor case, iar localnicii au asistat cu groază la distrugerile provocate de vânt. Un localnic a relatat: „A fost o furtună foarte mare și vântul a venit dintr-o dată, iar apoi am auzit o bubuitură mare și a ridicat tot acoperișul, l-a dat peste cap.” O altă locuitoare a menționat: „În casă e varză, a picat tavanul. Totul este ud în casă, e vai și amar.”
Ioan Negrei, primarul din Vinga, a declarat: „Din păcate, a plouat și înăuntru; a inundat camerele și, probabil, că atât comunitatea, cât și primăria ne vom implica și vom ajuta această familie.” În Sibiu, canalizarea nu a putut face față cantității mari de apă, iar străzile au devenit pâraie.
În ultimele 24 de ore, pompierii au intervenit în 21 de localități din opt județe – Caraș-Severin, Covasna, Dolj, Hunedoara, Olt, Sibiu, Sălaj și Timiș – pentru evacuarea apei din case, curți și beciuri, precum și pentru îndepărtarea copacilor căzuți. Au fost afectate 28 de case, 23 de curți, 78 de beciuri/subsoluri și au fost avariate 13 autoturisme.
Meteorologii avertizează că perioadele de instabilitate atmosferică și aversele semnificative vor continua, fiind emis un cod galben valabil pentru marți, între orele 12:00 și 21:00. În zona montană, sudul Banatului, vestul și nordul Olteniei, se vor înregistra averse torențiale, descărcări electrice frecvente și intensificări ale vântului cu viteze de 50-70 km/h. Cantitățile de apă vor depăși local 15-25 l/mp și, pe arii restrânse, vor putea depăși 30-40 l/mp.