Furtunile devastatoare au lăsat urme adânci în zece județe
Pompierii au intervenit miercuri în 12 localități din 10 județe, după ce furtunile și ploile torențiale au provocat inundații, copaci prăbușiți și probleme în trafic. Una dintre cele mai grave situații a fost în localitatea Vidra, din județul Vrancea, unde trei copaci au căzut peste un stâlp de electricitate aflat în curtea unui spital, lăsând unitatea medicală fără curent.
Fenomenele hidrometeorologice au necesitat intervenția pompierilor în județele Alba, Bihor, Buzău, Călărași, Dolj, Galați, Hunedoara, Ialomița, Prahova și Vrancea. În localitatea Vidra, alimentarea cu energie electrică a fost afectată, iar până la remedierea situației, aceasta este asigurată cu ajutorul unui generator electric.
Cei 17 pacienți internați în spital nu au fost afectați de întreruperea temporară a alimentării cu energie electrică și nu a fost necesară relocarea acestora. Până la ora 21:00, pompierii au intervenit pentru evacuarea apei din opt case, 13 curți, 22 de beciuri/subsoluri, o anexă, de pe trei străzi, precum și pentru degajarea a doi stâlpi și șase copaci prăbușiți pe carosabil, avariind trei autoturisme.
De asemenea, circulația rutieră s-a desfășurat cu dificultate pe drumul național DN7C din județul Alba, din cauza aluviunilor depuse pe carosabil.