Nicușor Dan: „Ne așteaptă o conducere pro-occidentală, bazată pe minoritate”
Președintele Nicușor Dan a declarat, miercuri, la Cluj, că, legat de desemnarea premierului, în urma discuțiilor de marți, concluzia este că „o să avem o guvernare pro-occidentală, minoritară”. El a subliniat că partidele sunt în perioada în care și-au asumat că vor veni cu condițiile necesare pentru a susține un guvern minoritar, fără a face parte din acesta. „Sper să fie serioși și să închidem cât de curând”, a adăugat președintele.
Nicușor Dan a precizat că, joi, ar urma să aibă loc discuții între liderii partidelor, iar vineri să fie prezentate concluziile. Președintele a menționat că se află în drum spre Polonia pentru a participa la o întâlnire a Summitului Flancului Estic, un eveniment important pentru România, având în vedere aspectele legate de protecția față de amenințările din partea Rusiei, în special în zona Mării Negre.
Liderii PNL, USR și UDMR i-au propus președintelui Nicușor Dan un acord prin care, indiferent de tabăra din care va proveni premierul desemnat, vor fi asigurate voturile pentru învestirea viitorului cabinet din partea forțelor pro-occidentale. Președintele are opțiuni de premier din ambele tabere, iar partidele ar trebui să negocieze acordurile de susținere reciprocă fără a cunoaște identitatea premierului desemnat.
Partidele sunt așteptate să agreeze un set de condiții pe care orice guvern care ajunge la Palatul Victoria ar trebui să le îndeplinească. Prima condiție este obținerea voturilor de învestire. Indiferent dacă președintele îl va desemna pe Sorin Grindeanu sau un premier din partea PNL-USR-UDMR, acordul ar trebui să fie semnat de toate partidele pro-occidentale. În momentul desemnării, PSD va trebui să voteze pentru un cabinet PNL-USR-UDMR sau, viceversa, PNL-USR-UDMR va trebui să susțină un cabinet condus de Sorin Grindeanu.