Ilie Bolojan, cu ocazia Zilei Independenței Americii: „Este datoria noastră să apreciem eforturile militarilor în apărarea României”
Cu ocazia recepției organizate de Ziua Națională a SUA, Ilie Bolojan a subliniat „influența covârșitoare” a Statelor Unite asupra lumii „prin puterea economiei, prin capacitatea de a inova, prin forța armatelor sale”. Premierul interimar a mulțumit și militarilor americani pentru că, „fiind prezenți în România, fiind coloana vertebrală a NATO în situația dificilă din regiune, alături de militarii noștri și alături de militarii celorlalte țări din NATO, contribuie semnificativ la securitatea României”.
„Sunt aici să spun cu respect că această mare națiune, de 250 de ani, are o influență covârșitoare asupra lumii prin puterea economiei, prin capacitatea de a inova, prin forța armatelor sale. Să ne gândim doar la salvarea Europei, la căderea comunismului. Se cuvine să mulțumim Statelor Unite pentru acești 250 de ani și pentru impactul global masiv pe care l-au avut, inclusiv asupra României. Sunt aici, de asemenea, să spun că, în afară de aceste lucruri, cele mai importante aspecte care ne-au motivat sunt valorile pe care le vedem atunci când steagul Americii este la orizont. Libertățile individuale, democrația, egalitatea de șanse sunt valori extraordinare care ne-au motivat și pe noi și ne motivează în continuare”, a declarat Bolojan în discursul ținut la Ambasada SUA.
De asemenea, acesta a mulțumit și soldaților: „Se cuvine să mulțumim Statelor Unite și militarilor săi pentru că, fiind prezenți în România, fiind coloana vertebrală a NATO în situația dificilă din regiune, alături de militarii noștri și alături de militarii celorlalte țări din NATO, contribuie semnificativ la securitatea României și la siguranța cetățenilor noștri”.
„Se cuvine să mulțumesc companiilor americane care au investit în România, care înseamnă locuri de muncă, înseamnă transfer de tehnologie, înseamnă oportunități, dar și pentru ceea ce fac aceste companii promovând țara noastră în Statele Unite ale Americii, individual sau prin Camera de Comerț Româno-Americană. Sunt aici să mulțumesc comunităților românești din Statele Unite, studenților noștri, tuturor celor care trăiesc în America, să mulțumesc prietenilor americani din România, comunităților americane de aici, pentru că sunt o punte între relațiile dintre țările noastre și reprezintă o bază a dezvoltării acestora”, a adăugat Bolojan.
Premierul interimar l-a felicitat și pe ambasadorul american la București, Darryl Nirenberg: „În cele puțin peste 100 de zile, a început în forță și sunt convins că va contribui semnificativ în anii următori la întărirea parteneriatului dintre România și SUA, la dezvoltarea relațiilor de afaceri, la promovarea investițiilor în domeniul energiei și al infrastructurii”.
În aceeași ordine de idei, Bolojan i-a mulțumit și atașatului comercial, însărcinatului cu afaceri al SUA la București, care astăzi își încheie misiunea după aproape 4 ani în România.