Kelemen Hunor îi oferă lui Nicușor Dan trei opțiuni pentru viitorul executiv
Președintele UDMR, Kelemen Hunor, a declarat marți, după consultările de la Cotroceni, că i-a propus președintelui Nicușor Dan trei variante pentru formula viitorului Guvern, subliniind că vechea coaliție nu mai are nicio șansă. „Am prezentat trei variante, a patra n-am mai prezentat-o, adică refacerea coaliției vechi, am zis că nu mai este cazul, am pierdut orice speranță”, a declarat Kelemen Hunor.
Hunor a explicat că prima variantă este un guvern minoritar PNL-USR-UDMR, susținut transparent pe baza unei înțelegeri cu PSD. „Am înțeles că domnul Grindeanu nu a exclus această variantă”, a adăugat el. A doua variantă ar fi un guvern monocolor PSD, susținut de PNL și UDMR, inclusiv de grupul PNL, care a votat anterior guvernul Veștea, plus minoritățile etnice, tot pe baza de înțelegere de susținere parlamentară.
A treia variantă propusă de Kelemen Hunor ar fi un guvern cu o majoritate foarte subțire, care ar implica o renunțare la orgolii și o mai mare înțelepciune din partea partidelor. Aceasta ar include o coaliție formată din PSD, PNL, UDMR și grupul minorităților, asigurând astfel o stabilitate mai bună pentru implementarea proiectelor anului, inclusiv bugetul anului 2027.
Liderul UDMR a subliniat că oricare dintre aceste variante necesită un acord politic între partidele parlamentare înainte de nominalizarea unui premier. „De ce vă spun acest lucru? Fiindcă am văzut ce se întâmplă când este nominalizat un om și dorește să formeze o majoritate; spațiul de manevră se schimbă”, a explicat el.
Kelemen Hunor a menționat că, după ce există acest acord politic, procedura poate fi finalizată rapid, la începutul săptămânii viitoare, deci la sfârșitul lunii iunie. „Asta a fost ceea ce am prezentat noi domnului președinte Dan și, bineînțeles, vom vedea care va fi decizia dânsului, dacă face o nominalizare azi, mâine sau dacă lasă timp partidelor să ajungă la o înțelegere parlamentară”, a adăugat el.
În cadrul discuției cu șeful statului, Kelemen Hunor a menționat că președintele nu s-a exprimat, ci doar a ascultat, discutând și despre o posibilă sesiune extraordinară, care ar putea avea loc la început de iulie sau mai târziu. „Aici, sigur depinde de cine formează guvernul. Degeaba faci sesiune la începutul lunii iulie dacă guvernul format nu are cu ce să vină în Parlament”, a conchis el.
Nicușor Dan a convocat astăzi partidele la consultări, după ce luni Guvernul Veștea nu a primit votul de învestire al Parlamentului.