Nicușor Dan, despre acuzațiile de „hărțuire” din partea CSM
Președintele Nicușor Dan a declarat, joi, în Polonia, referitor la documentul Consiliului Superior al Magistraturii (CSM) care acuză oameni politici, ONG-uri și articole de presă de „hărțuire” a magistraților și a șefei ÎCCJ, Lia Savonea, că „există enorm de multă tensiune socială în România” și a îndemnat la „calm și dezescaladare”.
El a subliniat că nu dispune de mijloacele instituționale necesare pentru a interveni în această chestiune. „De când exercit acest mandat, constatând că există enorm de multă tensiune socială în România, am îndemnat la calm și dezescaladare. Câteva luni, și e regretabil că s-a întâmplat, a existat o aversiune socială față de magistrați. Încă de săptămâni, luni înainte, am spus că asta nu e normal. Ea s-a întâmplat. E legitim ca CSM să-i apere pe magistrați. Nu e legitim însă ca CSM să escaladeze… E foarte bine că au luat opinii, au răspuns la ele, e democrație, fiecare își apără punctul de vedere. Însă să indici nume și prenume, persoane fizice și persoane juridice, ONG-uri, asta nu e deloc corect”, a afirmat Nicușor Dan.
Când a fost întrebat dacă va duce această discuție în magistratură, președintele a răspuns: „Cum s-a întâmplat, orice escaladare nu face decât rău societății românești, indiferent din ce parte vine. Nu am mijloace instituționale pentru a interveni în această chestiune.”
Acuzațiile CSM
Pe 9 iunie, CSM a publicat un document de 76 de pagini, în care sunt enumerate pozițiile unor oameni politici, demersuri ale unor asociații și organizații neguvernamentale, dar și articole de presă, pe care Secția pentru judecători le consideră parte a unei campanii de denigrare și „acțiuni de hărțuire” a judecătorilor și președintei Instanței Supreme, Lia Savonea.
Reprezentanți ai societății civile au criticat aceste „liste negre” întocmite de CSM, considerând că demersul Consiliului reprezintă un derapaj grav de la democrație și „tactici de intimidare”. Comunitatea Declic a anunțat că va acționa în instanță Consiliul Superior al Magistraturii pentru întocmirea de „liste negre” cu jurnaliști independenți și reprezentanți ai societății civile.
„Comunitatea Declic dă în judecată CSM și contestă oficial în instanță raportul Secției pentru judecători, prin care Declic și alți reprezentanți ai societății civile, precum și jurnaliști independenți, au fost atacați și incluși pe «lista neagră» a Secției pentru Judecători a Consiliului Superior al Magistraturii, într-o încercare de intimidare fără precedent. 1.742 de membri ai Comunității Declic finanțează integral demersul juridic, onorariile avocaților și toate costurile redactării plângerii prealabile și reprezentării în instanță. Ca de fiecare dată, finanțarea vine exclusiv din donațiile membrilor”, se arată într-un comunicat al Declic.
Avocații Declic au depus, joi, o plângere prealabilă la CSM, ca „un pas necesar pentru procesul din instanță deschis pentru apărarea dreptului fundamental al societății civile de a monitoriza și critica derapajele puterii, fără teama de a fi puși pe liste negre oficiale”.
„CSM folosește o retorică totalitară și ne acuză de o absurdă «lovitură de stat». Ripostăm pe cale juridică tocmai pentru că avem încredere în statul de drept și pentru că în sistemul de justiție din România există judecători onești. Nu atacăm justiția, ci o apărăm de un grup minoritar care încearcă să o folosească ca instrument de cenzură împotriva celor care critică puterea. În raportul publicat, Comunitatea Declic este menționată în mod direct de 9 ori, fiind catalogată drept o entitate ‘problemă’, alături de organizații precum Funky Citizens, Corupția Ucide și jurnaliști independenți. Acest atac oficial a fost declanșat și după ce 70.000 de membri Declic au susținut contestarea în instanță a numirii Liei Savonea în fruntea Înaltei Curți de Casație și Justiție (ÎCCJ), procedură pornită ilegal de CSM cu trei luni înainte de termenul legal”, a declarat Tudor Brădățan, director executiv al Declic.