Sabău ridică vocea: „Avem nevoie urgentă de cel puțin patru jucători noi”
Antrenorul echipei Farul Constanța, Ioan Ovidiu Sabău, a declarat că echipa are nevoie urgentă de întăriri după primul amical disputat în această vară. În partida de verificare, jucată pe teren propriu sâmbătă, împotriva celor de la Fratria Varna, Farul a înregistrat un rezultat de 1-1, având mai multe ocazii importante, dar fără a lăsa o impresie deosebită.
Săptămânile de pregătire intensă și condițiile dificile de joc, cu o căldură sufocantă, au influențat performanța echipei. Deși Sabău s-a arătat mulțumit de angajamentul jucătorilor săi, el a subliniat că echipa are un lot subțire, fiind necesare cel puțin patru transferuri pentru a deveni competitivă.
„Din punct de vedere al efortului, sunt mulțumit; s-au implicat cam toți. Suferim puțin la capitolele sistem, viteză, dinamica jucătorilor în zona centrală, decizii și ultima pasă. Trebuie să realizăm la ce nivel suntem și să conștientizăm ce îmbunătățiri trebuie să facem. Avem nevoie de mai mult curaj, mai multă personalitate, iar acestea vin din antrenament și din mesajul pe care eu trebuie să-l transmit, cum să devenim o echipă puternică din nou”, a declarat Sabău.
Tehnicianul a adăugat că este necesară o evaluare corectă a echipei și găsirea celor mai bune soluții într-un timp foarte scurt. „Avem nevoie de transferuri, dacă ne uităm la jocul echipei. Ca să creștem nivelul de valoare și concurența, avem nevoie de jucători. Avem nevoie în apărare de fundași centrali, chiar și în zonele laterale de fundași dreapta și stânga. Avem nevoie de minimum patru jucători pentru a deveni o echipă puternică și a avea forță fizică și personalitate”, a concluzionat antrenorul Farului.