Sighiartău dezvăluie destinul celor care contestă: „PNL nu îi mai vrea”
Partidul Național Liberal (PNL) nu îi mai dorește pe cei care au trădat încrederea alegătorilor și au susținut sau au făcut parte din Guvernul propus de Adrian Veștea. Aceasta a fost declarația secretarului general al PNL, Robert Sighiartău, care a anunțat că, în următoarele zile, vor fi luate „toate deciziile care se cuvin”.
Sighiartău a subliniat că „foștii mei colegi, care astăzi au fost în Parlament și i-a văzut o țară întreagă, nu mai pot să dea ochii cu alegătorii liberali”. El a adăugat că PNL nu îi mai dorește pe acești oameni care au trădat încrederea alegătorilor.
În contextul respingerii învestirii Guvernului Veștea, Sighiartău a propus o opțiune „onorabilă” pentru aceștia: demisia. „Dar, până atunci, cred că onorabil pentru ei ar fi să vedem niște demisii”, a afirmat el.
Congresul Extraordinar al PNL, desfășurat duminică, a adoptat două rezoluții importante. Una dintre acestea prevede că participarea membrilor partidului la construirea unui Guvern cu PSD va genera excluderea lor, iar cealaltă solicită demisia din PNL a lui Adrian Veștea, Lucian Bode, Rareș Bogdan, Hubert Thuma și Alina Gorghiu.