Trecerea timpului în cazul fostului director al DSVSA Constanța
Fostul director al DSVSA Constanța, Geronimo Răducu Brănescu, așteaptă pronunțarea în dosarul său de corupție pe data de 24 iunie 2026. Aceasta vine după ce, în august 2023, instanța a decis încetarea procesului penal pe motiv că a intervenit prescripția răspunderii penale.
Brănescu a fost trimis în judecată pe 15 aprilie 2022 pentru infracțiuni de corupție. La apel, Curtea de Apel Constanța a hotărât reîntoarcerea dosarului la instanța de fond, iar acesta a fost repus pe rol la Tribunalul Constanța pe 10 iunie 2024, cu pronunțarea amânată pentru 24 iunie 2026.
Conform procurorilor Anticorupție, în decembrie 2014, Brănescu ar fi achiziționat, fără licitație deschisă, trei bunuri care alcătuiau un grup electrogen, la prețul total de 398.000 lei. Bunurile respective ar fi fost cumpărate de instituția publică la prețuri mult mai mari decât cele reale, fiind plătit, de exemplu, un preț de 19,5 ori mai mare pentru una dintre componente.
Prejudiciul cauzat Autorității Naționale Sanitar-Veterinare și pentru Siguranța Alimentelor (ANSVSA) este de 264.485 lei, reprezentând diferența dintre prețul real al bunurilor și prețul plătit. ANSVSA s-a constituit parte civilă în cauză, dispunându-se măsuri asigurătorii.