Csoma Botond (UDMR) acuză PSD de blocajul negocierilor pentru formarea guvernului
Csoma Botond, liderul deputaților UDMR, a declarat că Partidul Social Democrat (PSD) este principalul responsabil pentru impasul negocierilor în vederea formării noului guvern. Acesta a subliniat că PSD a respins atât propunerea rotativei guvernamentale, cât și un acord prin care toate partidele pro-europene să adopte același program de guvernare.
Botond a menționat că, deși negocierile nu au avansat, încă există șanse de înțelegere în zilele următoare. „Nu ne-am înțeles pentru că Partidul Social Democrat nu a acceptat această idee a rotativei, dar mai sunt zile și eu sper că ne vom înțelege”, a afirmat el.
Conform liderului UDMR, problema majoră a constituit-o refuzul PSD de a accepta un acord reciproc privind măsurile de guvernare. „Cea mai mare problemă a fost că colegii noștri de la Partidul Social Democrat nu au acceptat ideea de a avea un acord reciproc. Să avem un acord pe măsurile de guvernare, iar indiferent cine va merge la Palatul Victoria, va aplica aceleași măsuri pe care le-am agreat într-un eventual acord”, a explicat Botond.
Botond a subliniat, de asemenea, că miniștrii UDMR nu își doresc un guvern interimar, deoarece acest lucru le limitează capacitatea de a acționa în ministerele pe care le conduc. „Partidul Social Democrat a susținut că dorește autonomie totală în privința programului de guvernare și nu a acceptat această reciprocitate în privința unui acord de guvernare”, a declarat el.
Întrebat dacă blocajul în ceea ce privește învestirea unui nou guvern provine de la PSD, Botond a confirmat. „Eu, da, așa cred că blocajul vine de la Partidul Social Democrat. N-a acceptat nici ideea să avem o rotativă în sensul că guvernul minoritar format din PNL, USR și UDMR să înceapă rotativa”, a conchis liderul deputaților UDMR.